Porady
Jak wkomponować marmur we wnętrzach?
Marmur to jeden z najpiękniejszych i najbardziej wytwornych kamieni naturalnych. Składa się z krystalicznego kalcytu lub dolomitu i jest efektem przeobrażenia wapieni. Ma doskonałą odporność na ciepło oraz ogień, dzięki czemu jest świetnym materiałem budowlanym.
2024-03-04 16:42:12 Czas czytania: 2 min
Marmur, jako budulec znany jest już od czasów prehistorycznych. Bardzo cenili go sobie np. starożytni Grecy. Wykorzystywano go zarówno do celów budowlanych, architektonicznych ale również rzeźbiarskich, czego pięknym przykładem są ruiny świątyni Ateny czy Panteon.
Od wielu lat marmur należy do najszlachetniejszych materiałów budowlanych, a popyt na niego stale rośnie. Jest wykorzystywany zarówno w architekturze mieszkaniowej, jak i prestiżowych projektach budynków użyteczności publicznej.
Jeśli zastanawiacie się jak wkomponować marmur we wnętrza swoich czterech kątów, jesteście w dobrym miejscu. Poniżej przygotowaliśmy dla Was kompleksowy poradnik na ten temat. Zapraszamy do lektury!
W jakich pomieszczeniach stosować marmur i z czym go łączyć?
Choć minęły setki lat, to w dzisiejszych czasach marmur wykorzystywany jest w budownictwie do tych samych celów co kiedyś. Co prawda, aktualnie bardziej skupiamy się na wyeksponowaniu marmuru we wnętrzach z uwagi na jego wysokie walory estetyczne, niżeli traktowanie go jako zwyczajny budulec. Niemniej, architekci i współpracujący z nimi specjaliści z powodzeniem korzystają z marmuru nie tylko w celach stricte dekoracyjnych, ale czerpią także z jego funkcjonalności.
#1 Marmur w salonie
Zacznijmy od serca każdego domu – salonu. To najbardziej reprezentacyjne pomieszczenie, Marmur wydaje się tu wprost idealny dla podkreślenia prestiżu, klasy i dobrego gustu właścicieli.
Mamy kilka możliwości: pierwsza strategia, to potraktowanie marmuru jako bazowego materiału dla całego układu: marmurowa podłoga lub okładzina ścian. Wnętrze, już od progu nabierze niesamowicie luksusowego wyglądu i będzie prezentowało się bardzo eksluzywnie.
Druga strategia to zaakcentowanie marmurem kilku kluczowych miejsc w pomieszczeniu. W tym przypadku najczęściej wybierane są kominki lub blaty stolików kawowych. Mogą to być bogato rzeźbione obudowy kominków w formie dekoracyjnych portali w dowolnym stylu lub wręcz przeciwnie - minimalistyczne tafle marmurowe na całą ścianę od podłogi, aż po sufit. W obu przypadkach marmur z pewnością doda wnętrzu nutę elegancji i prestiżu.
Jeszcze innym pomysłem jest wykonanie z marmuru detali dekoracyjnych - stworzenie takich elementów jak ozdobne kolumny, eleganckie wazony czy misy. W każdym przypadku marmurowe dodatki niewątpliwie dodadzą wnętrzu stylu i dobrego smaku.
#2 Marmur w kuchni
Jeżeli zastanawiacie się, czy marmur nadaje się również do kuchni, to rozwiewamy Wasze wątpliwości. Tak, jak najbardziej się nadaje, natomiast jest to materiał, dla zdyscyplinowanych. Należy pamiętać o kilku ważnych zasadach. Marmur to materiał stosunkowo miękki i jeżeli go nie zaimpregnujemy, będzie podatny na uszkodzenia czy plamy. Szczególną uwagę należy zwrócić na kontakt z czerwonym winem, kawą czy herbatą, zwłaszcza jeśli nie usuniemy zabrudzenia stosunkowo szybko. W związku z tym, należy pamiętać o regularnej odpowiedniej impregnacji, co skutecznie zminimalizuje ryzyko przebarwień w codziennym użytkowaniu.
W jaki sposób włączyć marmur do wnętrza naszej kuchni? Podobnie jak w przypadku salonu, możemy pokusić się o okładzinę ścian, szczególnie w okolicy blatów lub nad kuchenką. Będzie to stanowiło elegancki element dekoracyjny, który stosunkowo łatwo utrzymać w czystości. Możemy także zastosować go na blatach kuchennych. Wówczas, oczywiście po odpowiednim zabezpieczeniu, oprócz tego, że doda elegancji, będzie naprawdę trwały i łatwy w użytkowaniu. Ciekawym elementem może być marmurowa wyspa kuchenna – taki centralny punkt kuchni sprawi, że będzie ona niesamowicie stylowa i przykuwająca oko.
#3 Marmur w łazience
W przypadku łazienek, mamy nieograniczoną liczbę możliwości zastosowań marmuru. Sprawdzi się on zarówno na podłodze, okładzinach ścian, jak i na blatach czy podstawach pod umywalki. Podłoga stworzy bardzo efektowną przestrzeń, a dzięki dostępności płyt marmurowych w różnych kolorach lub wzorach można je idealnie dopasować do indywidualnego projektu. Na ścianie z kolei, marmur stworzy atrakcyjne tło dla wszystkich innych elementów. Można go zastosować na całej powierzchni lub stworzyć akcenty np. w połączeniu z drewnem. Idealnym miejscem na zastosowanie marmuru zarówno na ścianie, jak i podłodze, jest strefa prysznicowa, szczególnie w połączeniu z minimalistycznym szkłem tworzących kabinę walk-in.
Z kolei, jeśli zależy nam na pojedynczym elemencie w mniejszej skali, warto postawić na blat pod umywalkę. Jest to bardzo funkcjonalne rozwiązanie. Z pewnością doda wnętrzu elegancji.
W przypadku łazienek podobnie jak w przypadku kuchni należy pamiętać najpierw o impregnacji, a następnie w codziennym użytkowaniu o stosowaniu odpowiednich, delikatnych detergentów, które nie zniszczą powierzchni marmuru.
#4 Marmur w innych pomieszczeniach i marmurowe dodatki
Jeśli zastanawiacie się, gdzie jeszcze pasowałby marmur, to tak naprawdę wszystko zależy od stylu projektowanych wnętrz oraz Waszych osobistych preferencji. Marmurowe elementy można z powodzeniem zastosować w holu wejściowym. W sypialni z kolei odrobinę luksusowego wyglądu, doda np. nocny stolik z marmurowym blatem.
Popularnymi marmurowymi akcesoriami są takie elementy jak doniczki, misy, deski do serwowania potraw, mydelniczki czy uchwyty na ręczniki.
Podsumowanie
Mamy nadzieję, że lektura tego wpisu dostarczyła Wam odpowiedniej ilości marmurowych inspiracji, a w Waszych głowach już tworzy się wizja na wkomponowanie marmuru do wnętrz swojego domu.
Masz pytania dotyczące porady, trendów, aranżacji wnętrz? A może chcesz zaproponować temat albo gościa? Napisz do nas na adres artykuly@sykomat.pl.
Podobne artykuły
Stwórz z nami wymarzone wnętrze
Nasz zespół doświadczonych specjalistów pomoże Ci dobrać produkty dopasowane do Twoich wnętrz, pod kątem wyglądu, jak i parametrów technicznych, oraz przeprowadzi Cię przez cały proces – od wyceny aż po montaż.