Trendy

Jakie są najpopularniejsze style wnętrzarskie?

Zastanawiasz się, który styl wnętrzarski będzie najbardziej pasował do Twoich czterech kątów, albo co ważniejsze – który z nich najlepiej Cię odzwierciedli? A może chcesz odświeżyć swój dom, czy mieszkanie i rozważasz który ze stylów najłatwiej będzie zaadaptować do istniejących już wnętrz? Ten artykuł z pewnością będzie dla Ciebie pomocny.

2024-02-09 10:54:50 Czas czytania: 2 min

Preferujesz klasyczne, eleganckie rozwiązania? Nowoczesny minimalizm? A może rustykalne uroki wiejskiego domu? W tym wpisie znajdziesz nie tylko informacje na temat najpopularniejszych stylów wnętrzarskich, ale także inspiracje i porady, które pomogą Ci stworzyć wnętrze, w którym będziesz się czuć jak w swoim wymarzonym miejscu.

W świecie wnętrzarskim stale pojawiają się nowe trendy i stylowe inspiracje, które przyciągają uwagę entuzjastów designu. Jest jednak kilka stylów, które cały czas utrzymują swoją popularność. Niektóre stosunkowo nowe, inne mają bogatą historię. Jakie to style? Poznajmy je!


1. Styl klasyczny

Styl klasyczny charakteryzuje się ponadczasową elegancją. Kolory brązu, beżu, złamanych odcieni bieli i szarości. Ściany z elementami sztukaterii pomagają zachować harmonię i symetrię układu. Klasyczne meble, szlachetne gatunki drewna - często w ciemnym kolorze. Obudowa kominka nawiązująca do kultury antycznej. Jednym słowem kwintesencja dobrego smaku. Styl idealny dla wszystkich, którzy cenią ponadczasowość i harmonię.

Charakterystyczne cechy stylu klasycznego:

  • sztukateria na ścianach i suficie,
  • naturalne materiały: szlachetne gatunki drewna na podłodze, kamienne blaty i posadzki
  • lampy z dużymi, jasnymi abażurami,
  • jasne kuchnie w stylu angielskim.

 

2. Styl industrialny

Styl industrialny inspirowany wnętrzami fabrycznymi. Powstał podczas zagospodarowania opuszczonych fabryk i magazynów przez bohemę artystyczną. Charakteryzuje go wykorzystanie surowych materiałów, takich jak metal, cegła i beton oraz eksponowanie elementów konstrukcyjnych. Ciemna kolorystyka, ceglane ściany, betonowe posadzki, czerń i naturalne drewno. Meble o prostej, czasem siermiężnej formie. Skórzane sofy lub fotele w kolorze toffi lub brązu. Skórzany fotel Lounge Chair wydaje się doskonałym dopełnieniem.  Ważnym elementem stylu industrialnego jest również oświetlenie w stylu fabrycznym oraz dodatki z czarnego metalu, które dodają wnętrzu charakter i wyrazistość. To kwintesencja męskiego stylu w najlepszym wydaniu. Doskonały dla artystów i niepokornych jednostek, które lubią żyć według własnych zasad.  

Charakterystyczne cechy stylu industrialnego:

  • duże okna i wysokie sufity,
  • surowy wygląd mebli,
  • żarówki Edisona,
  • odsłonięte elementy betonu, stali i instalacji,
  • na ścianach i podłogach: szkło, beton, cegła, deski z widocznymi słojami oraz stonowane kolory (głównie szarości i beże),
  • kolory ziemi: brązy, szarości, ceglana czerwień, czerń + akcenty z naturalnej zieleni.


3. Styl skandynawski

Styl skandynawski kojarzony jest przede wszystkim z funkcjonalnością oraz mnogością naturalnych materiałów. To również wyjątkowo przytulna atmosfera w niewymuszonym stylu. Dla wszystkich tych, którzy stawiają wygodę i funkcjonalność na pierwszym miejscu. Zdecydowanie najlepszy styl dla rodzin z dziećmi. Wnętrza mogą ewoluować przez lata. Możemy swobodnie wymieniać, dodawać lub usuwać poszczególne meble. Królują tu naturalne tekstury, drewno w jasnym kolorze, białe fronty mebli, szare kanapy i zasłony. Wszystko to sprawia, że wnętrze jest ciepłe i przytulne. Dominują jasne kolory: biel i szarość, które tworzą neutralne tło. Istotnym aspektem jest prosta forma mebli oraz duża ilość naturalnego światła.

Charakterystyczne cechy stylu skandynawskiego:

  • stonowane kolory palety bieli, beżu i szarości z elementami naturalnego drewna,
  • proste formy i brak zbędnych zdobień,
  • dużo naturalnych materiałów – meble z drewna, obicia z tkanin typu len czy bawełna. 

4. Styl modernistyczny / minimalistyczny



Styl modernistyczny / nowoczesny, jak również w najbardziej skrajnej postaci minimalistyczny jest idealny dla  30 – 40 latków, którzy żyją szybko i chcą korzystać ze wszystkich udogodnień nowoczesnego świata. Charakteryzuje go prostota, czystość, świeżość i minimalistyczna estetyka. We wnętrzach urządzonych według tego stylu znajdziemy gładkie powierzchnie, oświetlenie punktowe, proste kształty, a ilość mebli ograniczona jest do niezbędnego minimum, tak aby nie zagracać cennej przestrzeni. Wymaga również niezwykłej konsekwencji przez lata użytkowania wnętrza. Meble i dodatki wykonane z gładkich tafli płyty meblowej, szkła, betonu czy stali nierdzewnej.   Wnętrza zwykle są monochromatyczne i przestronne. Doskonale odnajdą się w nim osoby, które cenią porządek i czystość formy.  

Charakterystyczne cechy stylu modernistycznego / minimalistycznego:

  • gładkie powierzchnie ścian i podłóg,
  • dużo przestrzeni i ukrycie niepotrzebnych rzeczy,
  • minimalna ilość dodatków, brak zbędnych ozdób, 
  • monochromatyczność,  
  • designerskie, geometryczne formy.
     

5. Styl glamour 



Styl glamour to jeden z najbarwniejszych sposobów aranżacji przestrzeni. Zdecydowanie najbardziej kobiecy i wytworny. Wnętrza projektowane są tak, aby wyraźnie wyczuwalne były w nich luksus i blichtr, a jednocześnie klasa i rozmach. Nic zatem dziwnego, że bardzo często styl ten kojarzy się z Hollywood czy atmosferą czerwonego dywanu. Tego typu wnętrza faktycznie dość często można spotkać w rezydencjach gwiazd. Należy jednak uważać przy doborze dodatków. Jeśli będą tanie i przypadkowe bardzo łatwo jest zepsuć spektakularny wygląd. 

Charakterystyczne cechy stylu glamour:

  • wszechobecny przepych, 
  • wnętrza bogato wypełnione meblami i dodatkami o ciekawych kolorach i fakturach,
  • szeroka paleta ciemnych i kontrastujących jasnych barw, z licznymi akcentami złota, kryształów, ale również futrzanych narzut czy poduch. 


6. Styl rustykalny / farmhouse

Styl rustykalny przywołuje myślami ciepło domowego ogniska. Dla wszystkich, którzy uwielbiają gotować i spędzać czas z rodziną. Wnętrza bardzo przyjazne dla domowych czworonogów. Charakteryzują je naturalne materiały: dużo drewna, ratan, len. Paleta kolorów ziemi.  Meble o prostej formie, uzupełnione przez dodatki takie jak ceramika czy ręcznie robione tkaniny. Wnętrza urządzone w tym stylu tworzą bardzo przytulną atmosferę. Idealne dla osób, które cenią sobie spokój i relaks na łonie natury. Styl new farmhouse cieszy się obecnie ogromną popularnością w USA z uwagi na unikalny charakter i wygodę w użytkowaniu. 

Charakterystyczne cechy stylu rustykalnego:

  • meble stylizowane na stare,
  • dużo naturalnych materiałów, takich jak drewno czy kamień,
  • kolory ziemi i złamanej bieli.
     

Podsumowanie

Znalazłeś wśród powyżej wymienionych stylów coś dla siebie? Wybór odpowiedniej aranżacji zależy zarówno od Twoich preferencji, jak i charakteru miejsca, które chcesz urządzić. Kluczem do udanego projektu jest przede wszystkim zachowanie spójności. Jesteśmy pewni, że jeśli dostosujesz dany styl do własnych upodobań, stworzysz przestrzeń, która nie tylko będzie oddawać Twój charakter, ale także stanie się dla Ciebie prawdziwą oazą.

Zainteresował Cię ten wpis? Chcesz, abyśmy kontynuowali temat rodzajów stylów wnętrzarskich w kolejnych wpisach? Koniecznie daj znać w komentarzu poniżej, abyśmy wiedzieli, czy omawiać na łamach naszego bloga kolejne ciekawe style wnętrzarskie.

Masz pytania dotyczące porady, trendów, aranżacji wnętrz? A może chcesz zaproponować temat albo gościa? Napisz do nas na adres artykuly@sykomat.pl.

Podobne artykuły


Stwórz z nami wymarzone wnętrze

Nasz zespół doświadczonych specjalistów pomoże Ci dobrać produkty dopasowane do Twoich wnętrz, pod kątem wyglądu, jak i parametrów technicznych, oraz przeprowadzi Cię przez cały proces – od wyceny aż po montaż.