Porady
„Must have” domowego biura – jak urządzić gabinet w domu?
W ostatnich latach większość osób została zmuszona do pracy zdalnej w domu. Należało w krótkim czasie dostosować nasze domy i mieszkania do wygodnej pracy. Poniżej prezentujemy kilka ciekawych rozwiązań.
2024-03-04 17:02:35 Czas czytania: 2 min
Niewątpliwie podczas trwania pandemii, ale również po jej zakończeniu - stanowiska pracy i sposób jej wykonywania na tyle mocno uległy zmianie, że sporo osób do dzisiaj pozostało w tzw. modelu home office lub równie często spotykanym modelu hybrydowym. Warto wyposażyć nasze domy i mieszkania w funkcjonalną przestrzeń do wykonywania obowiązków służbowych.
Jak zaplanować i wdrożyć te zmiany, aby z przyjemnością korzystać z domowego biura? O tym przeczytacie poniżej.
Jak efektywnie pracować na „home office”?
Praca z domu wydaje się dla wielu osób scenariuszem idealnym i o ile w rzeczywistości faktycznie jest bardzo praktycznym i wygodnym rozwiązaniem, to ważne, aby odpowiednio zaprojektować przestrzeń domowego biura. Kluczową zasadą jest to, aby pracując z domu, zapewnić sobie możliwie podobne warunki jak podczas pracy w biurze. Jak zatem to osiągnąć?
Jakie elementy są niezbędne w domowym biurze?
#1 Przede wszystkim — wydzielenie odpowiedniej przestrzeni w domu
Jednym z warunków, aby dostosować się do powyższej zasady, jest to, aby wydzielić odpowiednią przestrzeń pod określoną funkcję. Na naszą korzyść działają aktualne trendy wnętrzarskie. Jednym z nich jest strefowanie – przeczytacie o tym więcej w naszym wpisie o aktualnych trendach wnętrzarskich.
Jaka dokładnie będzie to przestrzeń, zależy już od możliwości Waszych czterech kątów. Czy będzie to osobne pomieszczenie? A może chcecie wydzielić jedynie jakąś część np. w pokoju dziennym, czy sypialni? Niezależnie od tego, na którą z opcji się zdecydujecie, powinniście zadbać o odpowiednie wydzielenie strefy pracy oraz wyraźnie oddzielenie jej od reszty mieszkania. Uwierzcie nam na słowo, Wasze skupienie i koncentracja Wam za to podziękują.
#2 Serce domowego biura — biurko i krzesło
Równie ważnym punktem jest zaprojektowanie serca domowego biura, czyli mówiąc wprost wybranie odpowiedniego modelu biurka i krzesła. W Waszym gabinecie będziecie spędzali wiele godzin dziennie, dlatego tak ważne jest, aby w trosce zarówno o komfort pracy, jak i dobrą kondycję swojego ciała, zadbać o ergonomiczne i wygodne krzesło oraz funkcjonalne biurko. Warto, aby biurko miało sporą powierzchnię roboczą, dzięki temu pomieścicie na nim laptopa, dodatkowe akcesoria typu myszka, lampkę biurkową, niezbędne artykuły papiernicze czy chociażby szklankę z wodą.
#3 Dobre oświetlenie, czyli jakie?
Kolejnym istotnym elementem, który przyczyni się zarówno do wysokiego komfortu pracy, jak i do dobrej kondycji Waszych oczu to, jak się domyślacie odpowiednie oświetlenie. Najlepiej jeśli biurko znajdzie się blisko okna, które zapewni odpowiednią dawkę naturalnego światła. Rekomendowane jest ustawienie biurka prostopadle do okna. Jeśli jesteś osobą praworęczną, ustaw je lewym bokiem do okna, a jeśli jesteś osobą leworęczną, ustaw je prawym bokiem.
Warto zaopatrzyć się także we właściwe oświetlenie sztuczne, które zapewni odpowiednie światło podczas pracy przy pochmurnej pogodzie lub wręcz nocą. Dobrym wyborem będzie lampka biurkowa z żarówkami emitującymi światło białe w temperaturze wynoszącej średnio 4000 K. Zawsze warto wziąć pod uwagę przede wszystkim osobiste upodobania i preferencje.
#4 Rzeczy, które zapewnią Ci wzrost energii
Oprócz trzech wyżej wymienionych elementów, które tworzą trzon domowego biura, jest jeszcze kilka rzeczy, na które warto zwrócić uwagę. Zadbanie o nie bardzo się opłaci, gdyż przyczynią się do odpowiednio wysokiego poziomu energii, przy jednoczesnym poczuciu spokoju w głowie. O czym dokładnie mowa? Przede wszystkim o wzbogaceniu swojej przestrzeni do pracy o kilka roślin, które bardzo pozytywnie działają na samopoczucie niwelując stres. Gdy w pomieszczeniu, w którym pracujemy, znajduje się naturalna zieleń, polepsza się nasza koncentracja i skupienie, a my mniej się męczymy.
Równie istotne jest, aby przestrzeń do pracy była uporządkowana i nie wprowadzała niepotrzebnego chaosu. Dlatego przy projektowaniu domowego biura warto czerpać z założeń stylu minimalistycznego. Uwierzcie nam, połączenie tych wszystkich elementów da bardzo satysfakcjonujący efekt.
#5 Dodatkowe przydatne akcesoria
Wspomnieliśmy już o kluczowych elementach domowego biura, jak i zasadach, których warto przestrzegać, by stworzyć możliwie jak najbardziej przyjazną pracy przestrzeń. A co z różnego rodzaju akcesoriami? Jakie dodatki będą przydatne? Zaczynając od technologicznych gadżetów – można pomyśleć o zaopatrzeniu się w takie rzeczy jak listwa przeciwprzepięciowa czy podkładka pod laptopa. Przydatne będzie także stworzenie odpowiedniego systemu przechowywania dokumentów i innych biurowych elementów. W tym celu warto zaopatrzyć się w organizatory biurowe i pojemniki. Innym istotnym akcesorium będzie tablica korkowa, na której będziecie mogli zapisywać najważniejsze informacje w widocznym miejscu.
Jeśli Twoja praca opiera się również na spotkaniach on-line, w których uczestniczysz z włączoną kamerką, powinieneś zadbać również o atrakcyjną przestrzeń za plecami. Wszystko to, co będzie widoczne w tle wpłynie na bardziej lub mniej profesjonalny obraz Twojej osoby. Pomyśl czym chciałbyś się pochwalić. Może to być imponująca biblioteczka lub grafiki na ścianie.
Podsumowanie
Projektowanie przestrzeni domowego biura z całą pewnością może przynieść dużo satysfakcji. Warto zwrócić uwagę na wspomniane przez nas kluczowe elementy, które znacznie podniosą jakość naszej pracy. Mamy nadzieję, że wykorzystując zawarte w powyższym tekście wskazówki, stworzycie domowe biura idealnie do Was dopasowane, w których będziecie pracować z ogromną przyjemnością.
Masz pytania dotyczące porady, trendów, aranżacji wnętrz? A może chcesz zaproponować temat albo gościa? Napisz do nas na adres artykuly@sykomat.pl.
Podobne artykuły
Stwórz z nami wymarzone wnętrze
Nasz zespół doświadczonych specjalistów pomoże Ci dobrać produkty dopasowane do Twoich wnętrz, pod kątem wyglądu, jak i parametrów technicznych, oraz przeprowadzi Cię przez cały proces – od wyceny aż po montaż.